“Zbieraj makulaturę, ratuj konie”


Nasza szkoła od kilku lat bierze udział w programie „Święto Drzewa”, którego organizatorem jest Klub Gaja. W ramach tego programu (po raz trzeci) uczestniczyła  w konkursie „Zbieraj makulaturę, ratuj konie”. W naszej placówce jego organizatorem jest Koło Ekologiczne, które już od początku roku szkolnego zbierało ten cenny surowiec. 

Warto dodać, że do akcji włączył się również Samorząd Uczniowski. Organizacja ta w ciągu roku, wśród wszystkich zespołów klasowych, zorganizowała konkurs na ekologiczny najdłuższy łańcuch na choinkę oraz najpiękniejszą Marzannę. Po ogłoszeniu wyników  papierowe prace zostały przez nią przekazane na rzecz niesienia pomocy chorym zwierzętom.

W dniach 24 i 25 maja 2017 r. zorganizowano zbiórkę oficjalną. Zanim jednak do niej doszło, członkowie koła przygotowali plakaty propagujące akcję, które następnie rozwiesili w szkole, na witrynach sklepowych oraz tablicach i słupach ogłoszeniowych Wąsosza oraz okolicznych wsi. Tą bardzo ważną akcję ekologiczną rozpowszechnili również na witrynie internetowej szkoły.

Zdając sobie sprawę z niewielkiej kwoty jaką można uzyskać ze sprzedaży makulatury, poprosili o pomoc właścicieli miejscowych sklepów o wsparcie tej inicjatywy. Warto dodać, że  właściciele innych prywatnych firm, kiedy dowiedzieli się o szkolnej akcji, również ruszyli z pomocą i przekazali na rzecz ratowania koni znaczną ilość tego cennego surowca. Nie było również żadnego problemu z  przewiezieniem towaru, bowiem firma, która go zakupiła podstawiła kontener, który potem załadowany odebrała. Należy dodać, że darczyńcy otrzymali z rąk małych ekologów zakładki propagujące tą akcję, przekazane ekologom przez Klub Gaja.

Warto było zbiórkę tą rozpowszechnić, bowiem zebrano 5 220 kg makulatury. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży zostały przekazane organizatorowi konkursu z przeznaczeniem na ratowanie, skrzywdzonych przez człowieka zwierząt.

Korzystając z okazji, pragniemy jeszcze raz podziękować za wsparcie inicjatywy wszystkim darczyńcom, a w szczególności:

– Państwu Anecie i  Jackowi Oczkom,

– Państwu Joannie i  Robertowi Garczyńskim

– Państwu Agnieszce i Cezaremu Urbaniakom

– Panu Jaremie Umławskiemu – Firma JP.H. „JAR – ZŁOM” Wąsosz.

Podejmowane działania przyczyniły się do podniesienia świadomości ekologicznej wśród uczniów, uwrażliwienia ich na piękno przyrody i krzywdę zwierząt, a także współdziałania w grupie, odpowiedzialności za podejmowane zadania oraz nawiązania współpracy z instytucjami pozaświatowymi.

Koło Ekologiczne