W nagrodę Warszawa


Przedstawiciele Koła Ekologicznego działającego przy naszej szkole z dumą informują, że w dniach 9 – 10 października br. odwiedzili Warszawę i osobiście odebrali statuetki „Czarodziejskiego Drzewa” i „Pegaza”, które zostały im wręczone przez Prezesa Stowarzyszenia Ekologiczno – Kulturalnego Klubu Gaja – Jacka Bożka.


Dla przypomnienia informujemy, że w ubiegłym roku szkolnym, po raz kolejny, wzięliśmy udział w programie „Święto Drzewa”, którego organizatorem jest wspomniane wyżej stowarzyszenie. W ramach tego programu, w tym roku zostaliśmy laureatami dwóch ogólnopolskich konkursów ekologicznych – „Czarodziejskie Drzewo” i „ Zbieraj makulaturę, ratuj konie”.  

Warto dodać, że nasze działania na rzecz ochrony środowiska i pokrzywdzonych zwierząt zostały zauważone przez organ prowadzący, a w szczególności Burmistrza Wąsosza – Pana Zbigniewa Stuczyka, dzięki któremu nasz wyjazd w całości został sfinansowany z gminnego budżetu. Za to wyróżnienie i nagrodę – wycieczkę bardzo dziękujemy.

Wyżej wspomniane statuetki otrzymaliśmy we wspaniałej atmosferze, podczas INAGURACJI 14. ŚWIĘTA DRZEWA – WŚRÓD PÓL. Symbolicznym początkiem obchodów było zasadzenie wiśni ptasiej oraz pięciu buków czerwonych na warszawskim Polu Mokotowskim. W rolę ogrodników wcielili się m.in. ambasador Święta Drzewa – aktor Bartłomiej Topa, Michał Olszewski – wiceprezydent m.st. Warszawy oraz rzecznik prasowa Lasów Państwowych Anna Malinowska (w ubiegłym roku w całej Polsce zasadzono 40 tysięcy drzew wśród, których były także nasze dęby i buki). Zaproszeni Goście podkreślali rolę działań prowadzonych przez Klub Gaja, mimo iż początkowo jej efekty mogą nie być łatwo dostrzegalne. Po zasadzeniu drzew Goście udali się do gmachu Biblioteki Narodowej, gdzie miała miejsce premiera animacji promującej w mediach społecznościowych ideę Święta Drzewa. W imieniu Klubu Gaja, wszystkich zapraszamy do jej pobrania i dzielenia się z innymi. 

Można ją obejrzeć na YouTube: http://bit.ly/2dFPLlv
facebookowym fanpage’u Klubu Gaja http://bit.ly/2d2Nijj
i pobrać w serwisie Dropbox: http://bit.ly/2dOE3AO .

Inaugurację obchodów Święta Drzewa zakończono rozdaniem nagród Czarodziejskiego Drzewa i Pegaza. W ten sposób uhonorowano organizatorów lokalnych akcji edukacyjnych (w tym nas), zachęcających do sadzenia i ochrony drzew oraz zbiórki makulatury na rzecz koni przeznaczonych na rzeź ( w roku szkolnym 2015/2016 zebrano ponad 380 ton tego surowca, w tym ponad 5t z naszej szkoły i uratowano konie – Pegaza, White Lady, Buby, Kasi, Premiery, Samsona, Sugara, Drumli i Normana, które dzisiaj pomagają chorym dzieciom). Na zakończenie uroczystości odbył się poczęstunek złożony z pysznych wegetariańskich potraw.

Nadmieniamy, że również w tym roku szkolnym zgłosiliśmy naszą placówkę do kolejnej edycji Święta Drzewa.

Podczas naszej wyprawy spacerowaliśmy również po najstarszej części Warszawy. Odwiedziliśmy Grób Nieznanego Żołnierza, przeszliśmy pod Pałac Prezydencki oraz kolumnę Zygmunta III Wazy i Zamek Królewski, mijając po drodze min. Pomnik Adama Mickiewicza i Józefa Piłsudskiego. Z bliska oglądaliśmy Stadion Narodowy, słynną Palmę na Rondzie de Gaulle’a, Muzeum Narodowe, na wzór rzymskiego Panteonu – Kościół św. Aleksandra. Nocowaliśmy w samym centrum Warszawy, w najstarszym schronisku dla młodzieży na ul. Smolnej. Śniadanie jedliśmy na Nowym Świecie, tuż przy kancelarii adwokackiej p. Giertycha Z tarasu Pałacu Kultury i Nauki, który mieści się na XXX piętrze, oglądaliśmy zasłoniętą lekko mgłą, panoramę stolicy. Jak podczas każdej wycieczki w programie musi być coś dla duszy i coś dla ciała. Ciało było również w galerii Złote Tarasy – wyjątkowym miejscu na modne zakupy i najlepszą miejską rozrywkę oraz McDonald’s.
Podczas wyprawy do Pałacu Kultury pomogliśmy studentom I roku Szkoły Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich w przygotowaniu teledysku, w którym wzięliśmy czynny udział. Być może już niedługo pokażemy go, mamy takie zapewnienie. Pomimo nieciekawej pogody wszystkim uczestnikom wyprawy humory dopisywały do samego końca.

Warto na koniec przypomnieć, że sukces jaki odnieśliśmy, to także sukces całej społeczności szkolnej oraz wielu ludzi, którzy bezinteresownie wspierali nasze działania, bowiem podobnie jak nam, ochrona środowiska jest bardzo bliska ich sercu.
Jeszcze raz wszystkim serdecznie dziękujemy i prosimy o więcej.

Koło Ekologiczne