Kwiecień miesiącem Ziemi


Powszechnie wiadomo, że kwiecień jest miesiącem poświeconym naszej planecie – Ziemi.
Z tej okazji Koło Ekologiczne podjęło szereg inicjatyw, w które włączyło całą społeczność szkolną.

Zaczęło się od ogłoszenia konkursu plastycznego na wizerunek naszego pomnika przyrody – „Dębosława Chrobrka”, który znalazł się w finałowej szesnastce ogólnopolskiego konkursu ogłoszonego przez Klub Gaja – „Drzewo Roku 2015”. Ku miłemu zaskoczeniu wzięły w nim udział prawie wszystkie zespoły klasowe.

Prace okazały się piękne i bardzo twórcze, dlatego też komisja konkursowa, w skład której wchodzili także uczniowie, miała ogromny problem z wyróżnieniem tych najlepszych. Aby zadowolić wszystkich, zostały one wyeksponowane w auli szkolnej i zaprezentowane podczas uroczystości przygotowanej z okazji „Dnia Ziemi”, w której uczestniczyła pani leśnik z Nadleśnictwa Góra Śląska ( zdjęcia prac wyróżnionych znajdują się pod tekstem ).

Tutaj młodzi ekolodzy przedstawili scenkę pt. „W lesie”, a także przeprowadzili konkursy o tematyce przyrodniczej. Wydarzenie to stało się także doskonałą okazją do podsumowania konkursów przyrodniczo – ekologicznych, które odbywały się przez cały rok. Na zakończenie, uczniowie wszystkich zespołów klasowych udali się przed szkołę. Tutaj pod czujnym okiem pani leśnik, na pamiątkę tego wydarzenia, posadzili drzewka – „symbole życia, wzrostu, trwałości i szczęścia”, które zwyczajowo zostały nam podarowane przez nadleśnictwo.

Ponadto, zorganizowano akcję zbiórki makulatury pod hasłem –„Zbieraj makulaturę, ratuj konie”. Jej inicjatorem jest Klub Gaja, z którym współpracujemy już od kilku lat. Warto dodać, że młodzi ekolodzy włączyli do zbiórki nie tylko społeczność szkolną, ale również miejscowe społeczeństwo, poprzez rozwieszenie plakatów i rozdanie ulotek informujących i zachęcających do wzięcia udziału w tej, jakże ważnej inicjatywie. Warto było rozpowszechnić nasze działanie, bowiem zebraliśmy prawie 2 tony surowca, a uzyskane pieniądze z jego sprzedaży zostały przekazane Klubowi Gaja na ratowanie chorych zwierząt.

Podejmowane działania przyczyniły się do podniesienia świadomości ekologicznej wśród uczniów, uwrażliwienia ich na piękno przyrody, a także współdziałania w grupie, odpowiedzialności za podejmowane zadania oraz nawiązania współpracy z instytucjami pozaświatowymi.