Eko festyn


Wychodząc naprzeciw ustawodawcy i trwającymi w Urzędzie Miejskim Wąsosza pracami związanymi z wdrożeniem  nowego systemu gospodarowania odpadami, który wejdzie w życie z dniem 1 lipca bieżącego roku, w sobotę, 18 maja na boisku naszej szkoły odbył się ekologiczny happening.

Imprezie patronowało hasło:


„Myśl globalnie, działaj lokalnie”.


Nadrzędnym celem imprezy była zbiórka surowców wtórnych oraz przeprowadzenie działań edukacyjnych i informacyjnych z zakresu selektywnej zbiórki odpadów oraz recyklingu wśród uczniów  i lokalnej społeczności.

Ponadto zbiórka funduszy na wyposażenie klasopracowni przyrodniczej w nowoczesny sprzęt dydaktyczny.

 Organizatorem pikniku było Koło Ekologiczne działające w naszej szkole, pod opieką p. Ewy Kondratowicz. Natomiast jego współorganizatorami był Urząd Miejski Wąsosza, Zespół Placówek Kultury w Wąsoszu, dyrekcja, nauczyciele, wychowawcy, uczniowie naszej szkoły i ich rodzice oraz wszyscy ludzie, którym dobro naszego środowiska jest szczególnie bliskie.

Nad bezpieczeństwem uczestników czuwała miejscowa policja oraz strażacy.

  Happening poprzedziła szeroka akcja informacyjna przeprowadzona przez członków koła. Polegała ona na roznoszeniu przygotowanych przez nich zaproszeń, ulotek oraz rozwieszaniu plakatów informujących środowisko lokalne o ekologicznej akcji.

Warto dodać, że w jej rozpropagowaniu wspomogli nas również sołtysi okolicznych wsi, księża, właściciele sklepów oraz  dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie wszystkich placówek oświatowych naszej gminy, w tym również miejscowe przedszkole i Ośrodek Szkolno –  Wychowawczy.

  Dobry piar opłacił się, gdyż podczas happeningu nie tylko dopisała pogoda, ale również frekwencja. Wszyscy uczestnicy, w tym również uczniowie, przynieśli ze sobą górę odpadów. Warto dodać, że zbiórka makulatury i nakrętek w naszej szkole ogłoszona została już we wrześniu.

  Ponadto, zorganizowany został transport dla tych osób, które same nie mogły surowiec ten dostarczyć na wskazane miejsce.

   Akcji towarzyszyło wiele atrakcji, które uprzyjemniły czas jej uczestnikom.

Na początku zostały podsumowane konkursy ekologiczne i przyrodnicze oraz wręczone, z rąk Pana Dyrektora, nagrody dla zwycięzców.

  Ciekawie zaprezentowały się zespoły wszystkich klas podczas festiwalu piosenki ekologicznej. Pod czujnym okiem Pana Rafała – nauczyciela muzyki prowadzili go ekolodzy – Klaudia i Michał. Do znanych melodii często śpiewane były utwory z tekstem wymyślonym przez ich wykonawców.

Przed publicznością wystąpiły również dzieci z odległej Holandii, które w tym dniu do nas zawitały.

  Nie obyło się również bez wywiadu przeprowadzonego przez eko – Monię i Mikołaja z włodarzami naszej gminy oraz zagranicznymi gośćmi.

  Atrakcją imprezy było posadzenie, przed wejściem do szkoły, „drzewka przyjaźni” przez Panów Burmistrzów – Zbigniewa Stuczyka i Marcina Kozińskiego oraz przedstawiciela Holandii. Warto dodać, iż wspomniane drzewko ( czerwony buk ) zostało podarowane przez gości, zaprzyjaźnionych już od dawna z naszą gminą

  Wielką frajdę wszystkim zebranym sprawiły również „baloniki wypuszczone do nieba”.

  Podczas trwania imprezy dzieci uczestniczyły w grach i zabawach prowadzonych przez animatorów, w ramach kampanii edukacyjno – informacyjnej NOWE PRAWO ODPADOWE.

  Zainteresowani „ustawą śmieciową” mogli zasięgnąć informacji od pań z Urzędu Miejskiego.

  Wielkim powodzeniem cieszył się również Park Zabaw z dmuchanym zamkiem, trampoliną i bungee.

   Pod kolorowymi parasolami, w Eko – kawiarence( prowadzili ją rodzice szkolnych ekologów ) można było, przy filiżance dobrej kawy, zjeść pyszne ciasto upieczone przez mamy naszych uczniów oraz posłuchać pięknie śpiewające dziewczęta z zespołu wokalno – muzycznego. Działa on przy Zespole Placówek Kultury w Wąsoszu.

   Sądząc po zadowolonych twarzach uczestników imprezy, a także ogromnej ilości zebranych „śmieci” można stwierdzić, że zamierzony cel został osiągnięty.

  Należy jednak podkreślić, że nie doszłoby do tego, gdyby nie pomoc i bezinteresowne zaangażowanie wielu ludzi, którym dobro dzieci i najbliższego środowiska jest szczególnie bliskie.

   Również warto wspomnieć o wielkiej roli jaką wnieśli do organizacji  tego przedsięwzięcia mali ekolodzy.

Wierzymy, że nasza wspólna akcja przyczyniła się do podniesienia świadomości ekologicznej społeczeństwa lokalnego i pokazała jak niewiele potrzeba, aby nasze środowisko przyrodnicze było czyściejsze, ładniejsze i zdrowsze.

Wszystkim, którzy wspomogli nas w realizacji tak ważnej dla środowiska akcji,

w imieniu naszej placówki oraz jej wychowanków pragniemy wyrazić głęboką wdzięczność za ofiarną pomoc i życzliwość.