Kolejna wizyta partnerów Erasmus w naszej szkole

Powiększ obraz

W dniach od 29 maja do 3 czerwca 2023 roku w naszej szkole gościliśmy   partnerów projektu pt. “Niech to brzmi, dopóki wszyscy usłyszą” w ramach programu Erasmus +. W działaniach projektowych brała udział spora grupa uczniów i nauczycieli z Hiszpanii, Portugalii, Turcji, Włoch i Macedonii Północnej. Naszą polską drużynę reprezentowało 20 uczniów.


W poniedziałek rano, w towarzystwie naszych władz w osobie Burmistrza Wąsosza – Pawła Niedźwiedzia, Sekretarza Gminy – Marcina Kosińskiego oraz dyrektora naszej szkoły – Stanisława Kosarzewskiego, wspólnie z uczniami i nauczycielami przywitaliśmy naszych gości. Specjalnie dla nich nasi najmłodsi uczniowie zatańczyli krakowiaka. Po serdecznym powitaniu przez dyrektora szkoły wszyscy udali się na spacer po szkolnych budynkach, by w dalszej kolejności realizować działania projektowe, którego nadrzędnym celem jest zwiększenie zainteresowania i zaangażowania nauczycieli i uczniów muzyką i tańcem, co ma na celu przeciwdziałaniu przemocy. Dlatego wśród aktywności, w jakich uczniowie brali udział, było komponowanie muzyki z wykorzystaniem elektronicznej maty muzycznej, tworzenie gry muzycznej w programie Scratch, nauka narodowego tańca polskiego – poloneza, oraz udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym, który odbył się na Stadionie Miejskim w Wąsoszu podczas gminnych obchodów Międzynarodowego Dnia Dziecka. Każdy, kto zaprezentował swoje zdolności muzyczne lub taneczne, otrzymał statuetkę, dyplom oraz nagrodę rzeczową. Na koniec tego dnia cała społeczność zgromadzona na stadionie zaśpiewała piosenkę “We are the world”.

Kolejnym elementem mobilności w Polsce były warsztaty poświęcone bajkom Jeana de La Fontaine. Uczniowie losowali bajkę, tworzyli do niej maski i przedstawiali je w formie dramy. Dodatkowo między warsztatami był czas na różnorodne zajęcia sportowe, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Nie mogło zabraknąć także spaceru po Wąsoszu i pokazania naszego urokliwego miasta naszym gościom. Udaliśmy się również na wspólny spływ kajakowy. Dla mieszkańców Hiszpanii, Portugalii i Włoch było to niesamowite doświadczenia obcowania z naturą, która o tej porze roku swoją zielenią potrafi zachwycić nie jedno serce. I tak też się stało 🙂

Na zakończenie mobilności uczniowie wzięli udział w zajęciach ewaluacyjnych. W naszej auli szkolnej pomalowali plakat nawiązujący do tematu tego projektu jakim jest przeciwdziałanie przemocy. Miała miejsce prezentacja mobilności z każdego kraju, wręczenie certyfikatów i wspólny obiad, a po nim międzynarodowe tańce i śpiewy.
To był tydzień ciężkiej pracy, zarówno dla uczniów, jak i dla nauczycieli. Przygotowane działania miały na celu zwiększenie umiejętności pracy zespołowej w wielokulturowym środowisku, wzrost poziomu kompetencji w zakresie języka obcego oraz przeciwdziałanie przemocy i wykluczenia.
Była to ostatnia mobilność w ramach tego projektu. Łzy podczas pożegnania świadczyły o tym, że kolejny projekt zakończył się pomyślnie. Koniec projektu nie oznacza końca współpracy. Wszyscy partnerzy zadeklarowali chęć kontynuować tej znajomości.

GALERIA ZDJĘĆ