Wizyta w partnerskiej szkole w Turcji

Powiększ obraz

W dniu 21. 05. 2022 nauczyciele Zespołu Szkół w Wąsosz wyruszyli w tygodniową podróż do Turcji na spotkanie partnerów w ramach projektu Erasmus + pt. „Let İt Sound, Till Everybody Notice” . 

Podczas pobytu w Turcji uczestnicy mobilności zdobyli nową wiedzę i doświadczenia, zacieśnili partnerskie więzi i wyciągnęli wnioski co do dalszej pracy (nie tylko przy realizacji projektu).  Niezwykle cennym doświadczeniem było zwiedzanie szkoły Nissan, gdzie mieli okazję brać udział w zajęciach,  poznać tureckie metody nauczania, system edukacji, organizację pracy szkoły, która, choć podobna do polskich szkół, potrafiła nas również zaskoczyć. Jednak już na początku stwierdzili zgodnie: mimo różnic kulturowych, dzieci są wszędzie takie same! 

Uczestnicy mieli okazję obejrzeć przepiękny pokaz tradycyjnych tańców tureckich, oczywiście w wykonaniu uczniów. Za serce chwytała interpretacja tureckiej pieśni ludowej w interpretacji uczniów i nauczyciela muzyki, którzy zachwycili grą na gitarze i śpiewem. Podziwiali niezwykłą sprawność fizyczną tureckich dzieci podczas pokazu ćwiczeń gimnastycznych i wrestlingu.

Uczestniczyli w licznych grach i zabawach edukacyjnych, które z powodzeniem można wykorzystać w naszej szkole jako narzędzie do walki z nękaniem i wykluczeniem. Przypomniały one jak ważna jest współpraca w grupie, poszanowanie i współdziałanie. 

Popołudniami nie zabrakło czasu na zwiedzanie, podczas którego nasi gospodarze przybliżali swoją kulturę, historię i zwyczaje. Pokazali Mauzoleum Mustafy Kamala Ataturka, założyciela i pierwszego prezydenta Republiki Tureckiej. 

Warto wspomnieć o innych aktywnościach, takich jak malowanie „Ściany Erasmus+”, taniec kolorów czy akcja „Sadzenie drzewka przyjaźni Erasmus+”.

Mimo napiętego harmonogramu koordynatorzy organizowali również spotkania dla wszystkich uczestników mobilności,  podczas których dokonano przeglądu dotychczas wykonanych zadań, wyjaśniono kwestie techniczne, partnerzy wnieśli swoje uwagi. Zaplanowano również kolejne działania, które będą prowadzone do następnego spotkania w Neapolu. 

Ostanie spotkanie uczestników miało na celu dokonanie ewaluacji mobilności. Podsumowano przeprowadzone działania, miała miejsce również interesująca i wiele wnosząca dyskusja na temat różnic i podobieństw, oraz możliwości wprowadzenia zmian w szkołach partnerskich.

  Te kilka dni minęło bardzo szybko, uczestnicy wrócili do domu bogatsi o nową wiedzę i cenne doświadczenia.

GALERIA ZDJĘĆ