Dzień Zespołu Downa – Dzień Kolorowej Skarpetki

Powiększ obraz

W czwartek 20.03.2025r. nasza szkoła obchodziła dwa ważne wydarzenia: Dzień Zespołu Downa oraz Dzień Kolorowej Skarpetki. Obchody miały na celu zwiększenie świadomości na temat Zespołu Downa oraz wsparcie integracji osób z niepełnosprawnością.

Tego dnia wszystkie dzieci w naszej szkole miały na sobie skarpetki w dwóch różnych kolorach, co symbolizowało różnorodność i akceptację. Na korytarzach szkoły pojawiły się informacje na temat Zespołu Downa, które miały na celu obalenie mitów i przedstawienie faktów o tej wrodzonej trisomii. Uczniowie mogli zapoznać się z plakatami, na których znajdowały się ważne informacje oraz inspirujące cytaty, które dotyczyły życia z Zespołem Downa i wartości tolerancji. Dodatkowo, około 100 kolorowych skarpetek zawisło w różnych częściach szkoły, symbolizując różnorodność, która jest obecna w każdym człowieku, a także nawiązując do Dnia Kolorowej Skarpetki.

Poza szkołą, na stadionie w Wąsoszu odbył się Dzień Kolorowej Skarpetki, który był świetną okazją do integracji społecznej. Główne atrakcje obejmowały np. stanowisko z ciepłymi pancake’ami – dzięki hojności sponsorów:

  • Ovoc Love Sklep owocowo-warzywny Emilia Domańska,
  • “Lokalsi” Marcin Klukas,
  • Ciechanowska Spółdzielnia Mleczarska DEMI w Górze,
  • Kwiaciarnia Joanna,

a także wsparciu Rady Rodziców oraz Zespołowi Placówek Kultury w Wąsoszu. Dzieci miały również możliwość malowania farbami ogromnych skarpet XXL, a także malowania na streczu – zabawa była fantastyczna! Na stadionie czekały na uczestników liczne atrakcje, w tym poczęstunek z pysznymi ciastami, goframi, pancake’ami oraz napojami, takimi jak kawa i herbata. Dzieci mogły także skorzystać z malowania twarzy, co było świetną zabawą, atrakcji było o wiele więcej..

Młodsze dzieci symbolicznie przeszły wokół stadionu w pięknych, kolorowych skarpetkach, i zdobieniach, a starsi uczestnicy wzięli udział w biegu wokół stadionu. W wydarzeniu brały udział szkoły, przedszkola i placówki z całej gminy Wąsosz. Dzięki temu inicjatywa pozwoliła na integrację osób z niepełnosprawnością, w tym dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Wspólne świętowanie było pięknym wyrazem akceptacji, szacunku i solidarności.

galeria