Wycieczka po kompleksie „Riese” w Górach Sowich

Powiększ obraz

W piątek, 14 czerwca 2024 r. klasa 4 b udała się na jednodniową wycieczkę.

Pierwszym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie sztolni „Włodarz” w Jugowicach w Górach Sowich. Po włożeniu kasków, weszliśmy do mrocznych korytarzy, aby poznać tajemnice, które od dawna są tam skrywane.

W podziemiach „Włodarza” zwiedzanie zaczęliśmy od obejrzenia filmu dokumentalnego o tematyce „Riese”. Dowiedzieliśmy się, że w czasie II wojny światowej Niemcy zdecydowały się przenieść kilkanaście punktów strategicznych w region, który uchodził za bezpieczny. Plany były tak rozległe, że projekt nazwano „Riese”, czyli Olbrzym.

Tak naprawdę w jakim celu były budowane podziemne korytarze wciąż nie są jasne. Teorii jest wiele, od budowy kwatery głównej dla Hitlera i najwyższych dowódców wojskowych, schronu, po fabrykę broni nuklearnej.

Po obejrzeniu filmu ruszyliśmy podziemnymi korytarzami w stronę zalanych części obiektu. Dotarliśmy do podziemnej przystani i dalej popłynęliśmy specjalnie przygotowanymi do tego celu łodziami, co było dla wielu największą atrakcją połączoną z lekkim strachem.

Ostatnim punktem podziemnego spaceru była wartownia gdzie zobaczyliśmy pozostałości sprzętu używanego przy pracach, a także uzbrojenia.

Kolejnym celem naszej wycieczki było Podziemne Miasto Osówka, które podobnie jak sztolnia „Włodarz” jest częścią owianego tajemnicą projektu „Riese”. Zwiedzanie podziemnego miasta było wyjątkową podróżą, w którą wyruszyliśmy w ochronnych kaskach na głowie. Opowieści przewodnika uatrakcyjniały liczne filmy i multimedia.

W drodze powrotnej do domu musiał być oczywiście oczekiwany przez wszystkich postój w McDonald’s. Trochę brudni, przemoczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do Wąsosza.


galeria zdjęć