W roku szkolnym 2023/2024 nasza szkoła realizowała projekt profilaktyczny pod nazwą “Stop przemocy”. Jego adresatami były dzieci z oddziału przedszkolnego, uczniowie klas 1-8 oraz nauczyciele.
Pomysł na organizację projektu “Stop przemocy” jest odpowiedzią na potrzeby naszej szkoły. Zjawisko przemocy jest powszechne i przybiera różne formy; może to być wyśmiewanie, obgadywanie, wrogie gesty i spojrzenia, bicie, odrzucenie przez grupę, a także coraz częściej cyberprzemoc.
Celem projektu “Stop przemocy” było podniesienie świadomości dzieci i młodzieży na temat przemocy rówieśniczej, a w szczególności:
- poznanie podłoża zjawiska przemocy i agresji,
- zapobieganie zachowaniom agresywnym,
- zmniejszanie poziomu przemocy i agresji,
- nauka umiejętności rozładowania negatywnych emocji i radzenia sobie ze złością,
- wzrost poczucia bezpieczeństwa uczniów,
- integracja zespołów klasowych,
- zwiększenie świadomości uczniów na temat zagrożeń cyfrowych i zdolności radzenia sobie z nimi
- podniesienie kompetencji nauczycieli w zakresie przeciwdziałania agresji i przemocy w szkole.
Nasze działania rozpoczęliśmy od przeprowadzenia badania – ankiety, skierowanej do uczniów, w celu zdiagnozowania zjawiska przemocy w naszej szkole. Na korytarzach szkoły zostały umieszczone plakaty o tematyce profilaktycznej, które zwracały uwagę uczniów na zjawisko przemocy i dostarczały wiedzy na ten temat. Wychowawcy wszystkich klas otrzymali prezentacje multimedialne dzięki, którym na godzinach wychowawczych mogli wprowadzić swoich uczniów w tematykę dotyczącą przemocy. Klasy 4-8 przygotowały i zaprezentowały plakaty na temat agresji, które były wyrazem sprzeciwu wobec różnych form przemocy.
W ramach projektu nauczyciele naszej szkoły zostali przeszkoleni w zakresie rozpoznawania i reagowania na przemoc. Dzięki szkoleniu pedagodzy podnosili swoje umiejętności w przeciwdziałaniu agresji w szkole i budowaniu pozytywnych relacji wśród podopiecznych.
Dalsze działania skupiły się wokół warsztatów prowadzonych dla uczniów.
Klasy młodsze i dzieci z oddziału przedszkolnego doskonaliły sztukę panowania i radzenia sobie ze złością. Dzieci miały okazję uczestniczyć w teatrzyku Kamishibai. Obcowanie ze sztuką, było cenną lekcją wrażliwości, a zarazem doskonałym środkiem do zwiększenia wiedzy o emocjach. Zajęcia zakończyły się sukcesem, dzieci były zadowolone, uśmiechnięte, a cisza podczas trwania samego teatrzyku…bezcenna!!!
GALERIA ZDJĘĆ
Dla uczniów klas 4-6 również przygotowano warsztaty. Poruszono tematykę świadka przemocy oraz jego roli i znaczenia w przebiegu tego zjawiska. Uczniowie dowiedzieli się, że bierne przyglądanie się i niereagowanie na przemoc wobec rówieśnika jest zachowaniem wzmacniającym sprawcę przemocy. Otrzymuje on komunikat, że to, co robi jest akceptowane. Przemoc należy zgłaszać i nie godzić się na nią. Uczestnicy warsztatów zostali wyposażeni w niezbędną wiedzę jak reagować, co robić i do kogo się zgłosić, kiedy są świadkami agresji rówieśniczej.
Klasy 7 i 8 odwiedziły panie policjantki, które omówiły zagadnienia cyberprzemocy oraz odpowiedzialności za zachowania agresywne i przemoc z wykorzystaniem Internetu. Uczniowie dowiedzieli się, że np. umieszczanie w Internecie obraźliwych tekstów czy nagrywanych na telefonach komórkowych filmów może wiązać się z naruszeniem dóbr osobistych i grozi odpowiedzialnością karną. Nasza młodzież wykazała duże zainteresowanie poruszanymi kwestiami. Pomimo tak poważnej i istotnej tematyki spotkanie przebiegło w przyjaznej, swobodnej atmosferze. Był czas na wyjaśnienie wątpliwości i pytania indywidualne. Mamy nadzieję, że zaowocuje to większą odpowiedzialnością uczniów za swoje postępowanie i posłuży ich lepszemu przygotowaniu do życia w społeczeństwie.
Nasza placówka współpracując z instytucjami wspierającymi wychowawczą rolę szkoły, m.in. z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Wąsoszu przystąpiła do konkursu filmowego “Stop przemocy”, zorganizowanego przez Zespół Interdyscyplinarny w Wąsoszu. Jesteśmy dumni z drugiego miejsca Oli Dąbrowskiej i Karoliny Matuszewskiej, których film powstawał pod czujnym okiem pedagog szkolnej – pani Doroty Olejnik oraz z trzeciego miejsca Lidki Błasiak. Uczestniczkom konkursu serdecznie gratulujemy i dziękujemy za promowanie profilaktyki przeciwdziałania przemocy!!!
Poniżej znajdują się nagrodzone filmiki oraz galeria zdjęć z wręczenia dyplomów i nagród laureatom konkursu.
GALERIA ZDJĘĆProjekt “Stop przemocy” dobiegł końca. Zrealizowaliśmy zaplanowane zadania, było dużo pracy i przygotowań, ale nasz wysiłek się opłacił – uczniowie aktywnie uczestniczyli we wszystkich podejmowanych działaniach, za co serdecznie im dziękujemy.
Miło nam poinformować, że na rok szkolny 2024/2025 zaplanowaliśmy kolejny projekt o charakterze profilaktycznym.