Wizyta w partnerskiej szkole w Macedonii Północnej

Powiększ obraz

W niedzielę, 06. 03. 2022 roku pięcioro uczniów ZS w Wąsoszu, wraz z trójką nauczycieli, wyruszyło do Macedonii Północnej. Wyjazd w ramach projektu Erasmus+  pt. „Let İt Sound, Till Everybody Notice” trwał tydzień, a współpraca z naszymi partnerami była bardzo owocna i przyjemna.

Po męczącej podróży Macedonia powitała nas słońcem i rześkim powietrzem znad jeziora Dorjan, w pobliżu którego zamieszkaliśmy na kilka wspaniałych dni. 

Na początku pobytu każdy z partnerów biorących udział w projekcie przedstawił prezentację pod hasłem „ We are different but the same” na temat swojego kraju oraz szkoły. W ten sposób dowiedzieliśmy się więcej o Włochach, Hiszpanii, Macedonii, Turcji i Portugalii, a także szkołach, z których przyjechali nasi nowi przyjaciele.  Po obejrzeniu prezentacji i rozdaniu prezentów nastąpiły zabawy integracyjne – „pajęczyna przyjaźni” i prezentacja tańców narodowych. 

Kiedy lody zostały przełamane, można było zabrać się do wspólnej pracy! Harmonogram był bardzo napięty – uczniowie wraz z opiekunami wzięli udział w warsztatach  dotyczących zapobieganiu stosowaniu stosowania przemocy, pt. „Stop bullying” (ich podsumowaniem było wspólne wykonanie plakatów). Powstała również piosenka dotycząca współpracy i przyjaźni, ale dla uczestników to było za mało – do piosenki ułożony został układ choreograficzny! Zwiedzono szkołę w Walandowie, uczniowie mieli okazję przekonać się, jak uczą się ich macedońscy rówieśnicy. Ciekawym doświadczeniem była również wizyta w tureckiej filii szkoły. Przy okazji uczniowie zdobyli wiedzę na temat historii  Macedonii Północnej, a w szczególności regionu, w którym przebywali. Ta ostatnia została jeszcze pogłębiona podczas zwiedzania miejscowego muzeum, gdzie obejrzano wykopaliska z okolic Walandowa. Informacji na temat kultury i historii tego pięknego kraju oraz miejscowości dostarczył również pan Burmistrz, który ciepło przywitał nas i gościł w Walandowie, a także wizyta w pobliskim klasztorze. 

Uczestnicy projektu odwiedzili także stolicę Macedonii, Skopje, gdzie szczególną uwagę zwrócono na starszą część miasta i jego zabytki. W drodze powrotnej odwiedzili także Saloniki wraz z wzbudzającymi zachwyt antycznymi zabytkami.

Podróże kształcą, a muzyka łagodzi obyczaje! Wspólne warsztaty, śpiewanie, tańce, rozmowy, zwiedzanie, wzbogaciło naszą wiedzę, uświadomiło różnice kulturowe, ale i podobieństwa, których nie dało się nie zauważyć. Wróciliśmy zmęczeni, ale bogatsi w nową wiedzę, doświadczenia i przyjaźnie.

GALERIA ZDJĘĆ