PROJEKT ERASMUS+: GRECJA

Powiększ obraz

Właśnie zakończyła się ostatnia mobilność w ramach projektu Erasmus+ ,,Świętowanie wydarzeń ekologicznych o znaczeniu europejskim i  międzynarodowym”, w ramach której pięcioro uczniów i trzech nauczycieli Publicznej Szkoły Podstawowej w Wąsoszu gościło w greckiej szkole w Salonikach w dniach 30.01 – 04.02.2022 r.

Saloniki przywitały w niedzielę polską grupę piękną, słoneczną pogodą i niesamowitym widokiem ośnieżonych szczytów górskich rozciągających się na linii horyzontu od strony morza. Przez cały dzień przyglądaliśmy się miastu i jego mieszkańcom krążąc po ulicach i uliczkach jego centralnej części, przysłuchując się rozmowom tubylców i turystów. 

Praca nad projektem rozpoczęła się w poniedziałek w Domu Kultury usytuowanym w pobliżu partnerskiej szkoły z Grecji. Przypomnijmy, że uczestnikami projektu, oprócz naszej i greckiej, są jeszcze dwie inne szkoły: turecka ze Stambułu i rumuńska z niewielkiej miejscowości Hodac. Uczniowie tej ostatniej, niestety, nie dotarli do Salonik, tę część projektu realizowały więc trzy partnerskie szkoły. Po przywitaniu i ceremonii otwarcia każda z drużyn dokonała prezentacji swoich członków i szkoły. Dla przełamania pierwszych lodów uczestnicy wymiany wzięli udział w zabawie, dzięki której bez trudu zapamiętali imiona wszystkich nowych kolegów. A potem wzięliśmy się ostro do pracy. Pierwsze tego dnia warsztaty dotyczyły lokalnego środowiska każdej ze szkół, a w szczególności związanych z nim problemów ekologicznych. Obejrzeliśmy przygotowane w tym celu wcześniej prezentacje uczniów, a następnie w grupach poszukiwaliśmy skutecznych sposobów radzenia sobie z tymi problemami. Na koniec powstały świetne plakaty pokazujące jak młodzi ludzie widzą swoje środowisko, jego problemy i przyszłość. Po zakończeniu tego zadania przeszliśmy pieszo do szkoły gospodarzy, po drodze zbierając liście, kamyki i inne ciekawe dary natury, które posłużyć nam miały do realizacji kolejnego zadania. W tym miejscu warto zauważyć, że siedziba naszych greckich partnerów znajduje się na wysokim wzniesieniu, z którego roztacza się przepiękny widok na panoramę Salonik, nie zmienia to jednak faktu, że nasi greccy koledzy do szkoły mają naprawdę pod górkę! 

Wizyta w szkole gospodarzy była okazją do rozmowy o greckim systemie edukacji i porównania go z systemami Polski i Turcji, obejrzeliśmy klasy, pracownie, bibliotekę, salę gimnastyczną, rozmawialiśmy z greckimi nauczycielami i uczniami bez trudu znajdując z nimi wspólny język. 

Kolejnym punktem programu tego dnia były warsztaty Land Art (Sztuka Ziemi), w ramach których młodzi uczestnicy projektu przygotowali bramę udekorowaną znalezionymi wcześniej darami natury. Na koniec odbył się powitalny lunch, w którym brali udział nie tylko uczestnicy projektu, ale również kadra pedagogiczna greckiej szkoły.

Drugi dzień wymiany poświęcony został w całości zwiedzaniu i poznawaniu miasta gospodarzy. Pomagał nam w tym świetny przewodnik – sposób w jaki prezentował nam Saloniki i jego atrakcje turystyczne sprawił, że udało nam się zapomnieć o wyjątkowo dokuczliwym w tym dniu chłodzie i mżawce.

Środa, trzeci dzień wymiany, to znowu praca w szkole i warsztaty ekologiczne. Pierwsze z nich to quiz online dotyczący problemów i zagrożeń środowiska naturalnego. Następnie kreatywna zabawa z tekstem, na podstawie którego uczniowie mieli stworzyć historyjkę z ekologicznym morałem i odpowiednio ją zilustrować. Kolejnym zadaniem tego dnia były warsztaty, w czasie których uczniowie wykorzystując różne i niepotrzebne już materiały tworzyli nowe przedmioty codziennego użytku, takie jak breloczki do kluczy, czy dekoracje do domu. Szczególnie dumni jesteśmy z efektów pracy nad następnym zadaniem, którego tytuł brzmiał: Żywe obrazy. Każda szkoła miała wybrać obraz pokazujący naturę i/lub nasze relacje ze środowiskiem naturalnym, obraz ten miał być zainscenizowany przez uczniów, tak aby jak najwierniej oddać jego ideę. Interpretacja obrazu Jesień Giuseppe Arcimboldo przygotowana przez naszych uczniów spotkała się z dużym uznaniem wszystkich uczestników wymiany. Finałowe zadanie tego dnia było również niezwykle przyjemne – uczniowie posadzili kwiaty w doniczkach zrobionych z materiałów przeznaczonych do recyklingu.

W czwartek świętowaliśmy Dzień Ziemi i Środowiska Naturalnego podziwiając naturę i piękno greckiej góry Olimp, której niewielką część doświadczyliśmy własnymi stopami. Zwiedziliśmy też tradycyjną wioskę grecką, malowniczą i usytuowaną wysoko w górach, z widokami, które zapierały dech w piersiach. 

I nadszedł piątek, ostatni dzień mobilności, dzień podsumowań, dyskusji, refleksji, dzień pożegnania. Po otrzymaniu certyfikatów, pamiątkowych zdjęciach i serdecznych uściskach ruszyliśmy w drogę powrotną do domu. 

Na ostateczne podsumowanie projektu i mobilności przyjdzie czas w kwietniu, kiedy to my, Publiczna Szkoła Podstawowa w Wąsoszu, gościć będziemy partnerów ze szkół w Grecji, Turcji i Rumunii. Już dziś jednak widać wyraźnie korzyści płynące z udziału naszych uczniów i nauczycieli w międzynarodowych projektach Erasmus+: świadomość różnic kulturowych, religijnych i światopoglądowych, a przez to większa tolerancja i szacunek dla odmienności, możliwość spotkania ciekawych ludzi, wymiana doświadczeń, możliwość poznawania innych języków i komunikowania się po angielsku, to tylko niektóre z nich, ale i tak najważniejsze są relacje i przyjaźnie, które się przy takich okazjach zawiązują i trwają długo jeszcze po zakończeniu projektów.

GALERIA ZDJĘĆ