Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

Powiększ obraz

Publiczna Szkoła Podstawowa w Wąsoszu od wielu lat włącza się w obchody Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu, którego głównym celem jest zapobieganie palenia wśród młodzieży szkolnej, zwiększenie wiedzy w zakresie szkodliwości dymu tytoniowego, kształtowanie postaw asertywnych związanych z unikaniem czynnego i biernego palenia papierosów. 

Palenie papierosów powoduje tym gorsze zmiany w organizmie, im człowiek jest młodszy. Niektóre skutki palenia ujawniają się bardzo szybko. Zazwyczaj po pierwszym zaciągnięciu się dymem nastolatek zaczyna kaszleć – to oznaka obrony organizmu przed szkodliwymi substancjami. Inne skutki dają o sobie znać nieco później: rozwój chorób układu krążenia m. in. nadciśnienia, choroby niedokrwiennej serca, chorób układu oddechowego i różnych chorób nowotworowych.
W czwartek 18 listopada przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia. Święto jest okazją do ogólnospołecznej akcji edukacyjnej informującej o zdrowotnych następstwach używania tytoniu i zachęcającej do rzucenia palenia i wyboru zdrowego stylu życia wolnego od dymu tytoniowego. Mamy nadzieję, że dzięki  udziałowi w ogólnopolskich akcjach antytytoniowych przyczynimy się do świadomej odmowy sięgnięcia po pierwszego papierosa przez naszą młodzież. Każdy z nas ma wpływ na swoje zdrowie.
Dlatego mając na uwadze dobro nas wszystkich, powinniśmy na każdym kroku szerzyć zasady zdrowego trybu życia wolnego od dymu tytoniowego , a papierosom mówić: „NIE”!!!