“Nauka w domu może być efektywna. Jak skutecznie się uczyć?”

Powiększ obraz

Nauka w domu to nie tylko zaplanowanie lekcji tak, jak zrobilibyśmy to w szkole. To także zorganizowanie przestrzeni do zdalnego nauczania i zadbanie o to, żeby nic nas nie rozpraszało. Jak uczyć się efektywnie w domu? 

Nauka w domu może być przyjemna

Uczniowie mają przed sobą ambitne zadanie. Zastanawiamy się, jak skutecznie uczyć się w domu? Nauka w domu wymaga wprowadzenia niestandardowych rozwiązań, ale ma swoje plusy. Trzeba przemyśleć organizację swojego dnia, tak żeby był czas zarówno na naukę w domu, jak i na odpoczynek. Kluczową sprawą jest sprzęt do nauki i zgromadzenie materiałów do nauki. Jak uczyć się efektywnie w domu? Pamiętaj, że przestrzeń, w której się uczysz ma ogromne znaczenie na przyswajanie wiedzy. Jak połączyć te trzy czynniki? Opiszę to poniżej.

Jak skutecznie się uczyć ?

Nauka w domu powinna mieć swoje ramy. W czasie określonym czasie  uczniowie kontaktują się z nauczycielami on line oraz wykonują zadania z elektronicznego dziennika oraz poprzez maile. Podczas nauki zdalnej rób sobie przerwy. Dzięki nim zregenerujesz organizm, oczy odpoczną od patrzenia w komputer. Zadbaj o to, żeby nic cię nie rozpraszało podczas lekcji. Nie kładź się z laptopem na kanapie, ale usiądź przy biurku. Przed rozpoczęciem nauki wywietrz pokój. Zadbaj o to, żeby było cicho – wyłącz telewizor, wycisz telefon. Jeśli lubisz uczyć się przy muzyce, to zadbaj o to, żeby nie była głośna i odciągająca uwagę od lekcji. Podczas nauki pij wodę, możesz jeść zdrowe przekąski, np. orzechy, które poprawiają koncentrację.

Jak uczyć się efektywnie w domu ?

Nauka w domu to nie tylko lekcje. Czas wolny można wykorzystać na przyswojenie wiedzy w bardziej swobodny sposób. Warto wykorzystać czas w domu na czytanie lektur, na które wcześniej nie mieliśmy czasu, a także na oglądanie ekranizacji klasyków literatury. Tutaj jest lista stron, które sprawią, że nauka będzie przyjemnością. Utrwalić wiedzę może z pomocą quizów internetowych, np. na platformie QuizMe. Nauka w domu to także oglądanie spektakli teatralnych on line – profile Facebookowe teatrów oferują taką opcję oraz zwiedzanie muzeów on line. Można obejrzeć Muzeum Powstania Warszawskiego oraz warto odwiedzić inne miejsca, np. Wawel, Muzeum Zamkowe w Malborku, Kopalnię Soli w Wieliczce czy Luwr.

   Drodzy uczniowie i uczennice

Nauka w domu
– podsumowanie jak skutecznie się uczyć ?

  • wstawaj o tej samej porze – pamiętaj  o  higienie  i  śniadaniu, nie  chodź  cały  dzień   w piżamie, 
  • o określonej porze zacznij pracę zadaną przez nauczycieli, wyłącz telewizor i wycisz telefon,
  • w czasie nauki rób sobie krótkie przerwy ruchowe – rozciąganie się, wstanie z miejsca, pij wodę, podjadaj zdrowe przekąski,
  • w czasie przerw  unikaj oglądania youtuba, seriali, grania w gry,
  • zaplanuj sobie czas popołudniowy, dobrze byłoby przebywać na powietrzu zachowując środki ostrożności,
  • na 1,5 godziny przed snem wyłącz elektronikę – organizm się wycisza, 
  • przed pójściem spać podsumuj to, co udało  Ci się wykonać danego  dnia. Doceń siebie i wyciągnij wnioski na następny dzień – czego chcesz robić więcej, czego mniej?
  • dbaj o sen, śpij minimum 8 godzin, to wzmacnia odporność fizyczną i psychiczną.

Dbajcie o siebie
i przestrzegajcie ograniczeń  w czasie pandemii !

                                               Pedagog szkolny – Dorota Olejnik